DELİKLİ (INLINE) KURŞUNLAR

DELİKLİ (INLINE) KURŞUNLAR

Sazan avı takımları içerisinde farklılık gösteren türlü çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalar içerisinde de farklı şekillerde ve ağırlıklarda kurşunlar kullanılır. Bu kurşunların seçiminde avlandığımız yer, suyun akış hızı, kullandığımız yem ve oltayı atacağımız mesafenin önemi vardır. Hangi kurşun hangi avlakta konusuna şimdi değinmeyeceğiz. Asıl konumuz kullanılan delikli kurşunlar.

Piyasada birçok delikli kurşun modelleri ile karşılaşılabilir. Hatta kurşunları kendiniz de delebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki İçerisinde her deliği olan kurşun işinizi kolaylaştırır. Takım hazırlanırken dikkat edilecek en önemli konu hazırladığınız takımın kullanışlılığıdır. Av sırasında size zorluk çıkartmaması.Suda beklediği anlarda aklınızın onda kalmamasıdır. Meydana gelecek dolaşmalar sizi zor durumda bırakabilir. Su altındayken sizin istemediğiniz bir durumda pozisyon alan bir takımda av şansınızı azaltacaktır.

Unutulmamalıdır ki sazan takımları üzerindeki fazladan her bir aparat sorun demektir. Sade ve sağlam takımlar herzaman için avı kolaylaştırır.

NEDEN BU ŞEKİLDE DELİKLİ KURŞUN?

Misina üzerine vaya kurşun ip üzerine geçirilen bir delikli kurşunun , ne kadar delikli olsa da hareket alanını kısıtlamamız gerekir.Sonsuz gezer bir takım sazan avı için kullanışlı olmayabilir. Balığı ürkütmeden yemi yutturduğumuzda belli bir vakit sonra kurşunun gezme işi bitip tasmalama yapması gerekir.Bu sürenin uzun olması da balığın yemi kusmasına sebebiyet verebilir.

Bu şekilde hazırlanmış bir takımda olta ucumuz (rig) küçük bir kuvvetle kurşun içerisindedir.Bağlantı noktasında hareketi serbest olmadığı için dolaşma olasılığı azdır.Su altında düz bir görüntü sergiler.Su altında da olsa dolaşmayı azaltır.

Dikkat ederseniz en çok dolaşmalar oltayı sudan çekerken, fazladan eklenen aparatlar sadesinde dönerek gelen oltadan kaynaklı dolaşmalardır. Bu tarz bir sistemde o dolaşmaların da önüne geçebilirsiniz.

SADECE BU KURŞUNDAN MI KULLANMALIYIM?

Sazan olta kurşunları sadece delikli (inline) olanlar değildir. Bu sadece bir şeçenektir. Kullanışlı ve sorunu azdır. Bunun yanında kurşun aparatları ile kullanılan kurşunlar da vardir.

İlginizi Çekebilir   OLTALAR SUDA SAZAN OLTADA

Bir cevap yazın