MAKARON (ISIYLA DARALAN HORTUM) ISITMA

MAKARON (ISIYLA DARALAN HORTUM) ISITMA

Sazan olta takımlarında kullandığımız malzemelerden biri de ısı ile daralan hortumlar (makaron) lardır. Olta takımlarımızın kıymetlisi düğümlerimiz korumaya muhtaçtır. Çabucak zedelenmesini ve kopmalarını istemeyiz.

Düğümlerimizi korumak için bir makaron yardımıyla tabiri caizse plastik kaplarız.

MAKARON NASIL DARALIR?

Isı makaronları adı üstünde ısı ile daralır. Asıl mesele hangi ısı kaynağını kullanacak olduğumuzdur. Makaronun sıkıştıracak olduğu madde ateşten etkilenmeyecek bir madde ise çakmak veya kibrit türünde bir ısı kaynağı ile işlem yapılabilir. Mesela makaronumuzu iğnemizin üzerinde kullanacaksak bir çakmak işimizi görecektir. Ama bir düğüm üzerinde kullanacak isek o zaman çakmak ateşi ipimize zarar vereceğinden kullanmak uygun olmayacaktır.

Resimdeki takımın yapımı için tıklayınız.

Bu durumların en kullanışlı yöntemi buhardır. Kaynayan suyun bu har ısısı bizim işimizi fazlasıyla görecektir. Buhar yüksek ısı sunar. Bu durumda kendimizi de onun zararlarından korumalıyız.

MAKARON BAŞKA NE İŞE YARAR?

Olta takımlarında kullandığımız makaronların görevi sadece düğümleri korumak değildir. Üstteki resimde de görüldüğü gibi makaronu ısıtırken elimizle verdiğimiz şekil aynen kalmaktadır. Dip olta takımlarımızdaki iğne dibindeki bu kıvrım saplanma etkisini arttırmakta ve balığın emme-kusma hareketinde iğne aşağı dönerek alt dudağa saplanmayı sağlamaktadır. Bu şekildeki saplanma istediğimiz bir olaydır. Dudaktan yakalanan balık en az zarar görecek şekilde sudan çıkarılır.

İlginizi Çekebilir   DELİKLİ (INLINE) KURŞUNLAR

Bir cevap yazın